iOS 17 Güncellemesi Alacak iPhone Modelleri Neler?


iPhone 8 ve iPhone X ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı.İki sızıntı kaynağı, haziran ayında tanıtılacak iOS 17 ile ilgili aykırı düştü. Üstelik her iki kaynak da geçmişte yaptığı sızıntılar nedeniyle güvenilen isimler arasında yer alıyor. Gelin bu tezlere yakından bakalım.

Gelen birinci teze nazaran iOS 17, iPhone 8 ve iPhone X için destek vermeyecek. Buna paralel olarak, iPadOS 17 de beşinci nesil iPad ile birinci nesil iPad Pro’ya yayınlanmayacak. Kaynağa nazaran bunun nedeni, A11 işlemcideki bir güvenlik açığı. Teze nazaran Apple, bu işlemciye sahip aygıtların iOS 17’ye güncellenip sonra da jailbreak yapılmasını istemediği için böyle bir karar aldı. 

Ancak bunun tam aksisi de konuşuluyor

Güncelleme konusunun patlak vermesiyle öbür bir kaynaktan birinci iddiayı tamamen reddeden ikinci bir sav geldi. Bu kaynağın tezine nazaran Apple, iOS 16 güncellemesini alan tüm akıllı telefonlara iOS 17 güncellemesi de sunacak. Üstelik tezin sahibi, bu bilgiyi direkt Apple’ın iOS geliştirme biriminde çalışmakta olan ismini açıklamadığı birine dayandırıyor.

Kaynaklardan bir tanesinin Dynamic Island özelliğini, başkasının ise iPhone 15 Pro dizaynıyla ilgili bilgiler sızdırmış olması, her iki taraf da haklı olabilirmiş gibi bir durum ortaya koyuyor. Lakin haziran ayı gelip iOS 17 duyurulduğunda kimin haklı olduğunu göreceğiz.

Peki hangi mümkünlük daha yüksek?

Apple, iPhone’lar için genelde 5 ila 6 yıl boyunca işletim sistemi güncellemesi gönderiyor. Bundan birkaç yıl fazla da güvenlik güncellemeleri sunuluyor. 2017 yılında tanıtılan iki modelin de 5 yılı doldurduğunu göz önünde bulunduracak olursak, bu akıllı telefonların iOS 17 almamasını bekleyebiliriz. Fakat iOS 17 ile ilgili de farklı tezler var. Bir taraf, bu işletim sisteminin iOS 16 odaklı olacağını, daha çok uygunlaştırma ve düzeltme içereceğini söylüyor. Öbür taraf ise Apple’ın bu karardan vazgeçip, büyük bir güncelleme üzerinde çalıştığını ileri sürüyor.

Eğer iOS 17, iOS 16 üzerine kurulacaksa, iPhone 8 ile iPhone X’in iOS 17 alması şaşırtıcı olmaz. Olur da iOS 17 büyük bir güncelleme olarak karşımıza çıkar ve iPhone 8 ile iPhone X’e güncelleme sunulursa, bu güncellemenin her iki model için de son olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

iOS 17 güncellemesi alacak iPhone’lar

  • iPhone 11 (tüm modeller)
  • iPhone 12 (tüm modeller)
  • iPhone 13 (tüm modeller)
  • iPhone 14 (tüm modeller)

iOS 17 güncellemesi almayacak iPhone’lar

  • iPhone 7 (tüm modeller)
  • iPhone 6 (tüm modeller)
  • iPhone 5 (tüm modeller)

iOS 17 güncellemesi alıp almayacağı bilinmeyen iPhone’lar

  • iPhone 8
  • iPhone X

Peki sizce ne olacak?

 

Bir yorum yazın

Yorumlar