Intel 14. nesil işlemciler kaldırıma takıldı!


Yeni kuşak işlemcileriyle uzunluk gösteren Intel, geçtiğimiz ekim ayında 13. jenerasyon Raptor Lake işlemcilerini sundu. Kullanıcılardan olumlu istikamette tenkitler almayı başaran şirket artık, 14. kuşak öncesinde rakiplerine karşılık verecek üzere duruyor. Bugün ortaya çıkan raporlara nazaran Intel, masaüstü işlemcilerini Core Raptor Lake Refresh serisi ile güncelleyecek.

Intel, 13. jenerasyon işlemci markasını koruyacak

Bilindiği üzere Intel, masaüstü bilgisayarlar için Raptor Lake Refresh üzerinde çalışma gerçekleştiriyor. Ortaya çıkan raporla birlikte ise birtakım durumlar netleşiyor. Rapora nazaran Intel’in yaklaşan 14. jenerasyon Core işlemci ailesi, “MTL/Meteor Lake” şeklinde yer aldı. Bu da 14. kuşak işlemcilerde Meteor Lake donanım dayanağını temel alacağını gösteriyor.

Bununla birlikte birkaç gün evvel paylaşılan bilgiler, Raptor Lakes-S Refresh ile ilgili detayları bizlere verdi. Böylelikle 14. kuşak Raptor Lake takviyesinden evvel çıkarılacak olan işlemci ailesi, taşınabilir serilerle benzeri isimlere sahip olacak. Tüm bu bilgiler ise Core i9-13950K ya da buna misal isimlerle karşı karşıya kalabileceğimizi gösteriyor.

Ortaya çıkan bilgiler ışığında mevcut olan 700 serisi de olduğu üzere yer alacak. Bu da Intel’in LGA1700 platformu için bir yenilemeye sahip olacağını gösteriyor. Intel Raptor Lake Refresh’in 2023’ün ikinci çeyreğinde tanıtılması planlanırken Meteor Lake işlemcilerinin sonrada karşımıza çıkacağı belirtiliyor.

Bunların dışında kart genelinde saat suratının artması ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor. Lakin bu yenilemeyi neyin oluşturduğu hakkında rastgele bir bilgi yer almıyor. Intel’in kalıp gruplama, kalıp inceltme ve daha yüksek saat suratları üzere güç iyileştirmelerinde yenilik yapma ihtimali var.

Peki, siz Intel 14. kuşak işlemci hakkında ne düşüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın! Intel Core i9-13900K ile ilgili görüntümüzü aşağıdan izleyebilirsiniz.

Intel 14. nesil işlemciler kaldırıma takıldı!

Bir yorum yazın

Yorumlar