Google Arama’ya ChatGPT Benzeri Özellik Gelecek


ChatGPT ve Midjourney üzere araçların süratli gelişimi beraberinde büyük bir tasaya de neden olmuş, hatta Elon Musk üzere isimler bir yapay zekâların geliştirilmesine bir müddetliğine orta verilmesini istemişti. Ancak bu alanın devleri, gümbür gümbür ilerlemeyi sürdürüyor.

Microsoft’un en büyük destekçisi olduğu ve Bing’e entegre ettiği ChatGPT nedeniyle büyük bir rekabet içine giren Google, bugün büyük bir duyuru yaptı. Google CEO’su Sundar Pichai, GPT-4 gibisi lisan modellerinin Google aramalarına entegre edileceğini açıkladı.

Google’ın lisan modelleri, arama motoruna entegre edilecek:

The Wall Street Journal’a konuşan Pichai, yapay zekâ ile fırsat ortamının hiç olmadığı kadar büyük hale geldiğini söz etti. Uzun müddettir merak edilen sorunun karşılığını da açıklamasının devamındaki şu cümleyle verdi:

“İnsanlar Google’a soru sorabilecek ve aramalarda LLM’ler (büyük lisan modelleri) ile etkileşime geçebilecek mi? Mutlaka.”

Ne yazık ki bu entegrasyon için bir tarih yahut vakit aralığı verilmedi.

Peki ChatGPT rakibi Bard neden daha yeni yayınlandı?

Aslında Sundar Pichai’nin bu açıklaması ziyadesiyle iddia edilen bir açıklamaydı. Bing’in ChatGPT entegrasyonu ile günlük 100 milyon kullanıcıya ulaşması, Google’ın günlük ziyaretlerinde de küçük bir düşüşe neden olmuştu. ChatGPT viral olduktan aylar sonra, mart ayında kendi yapay zekâ dayanaklı sohbet botu Bard’ı kullanıma açmıştı.

Pichai, Bard’ın bugüne kadar neden kullanıma açılmadığı sorusunu ise şirketin o devir hala hakikat pazarı aradığını söyleyerek yanıtladı. Gelecekteki rekabet için de bugüne kadar Google’ın geliştirdiği iki yapay zekâya işaret etti: DeepMind ve Google Brain.

“Çok daha fazlasını, daha güçlü bir iş birliği bekliyorum zira bu gayretlerin kimileri daha ağır bilgi süreç gerektirecek, bu nedenle bunu makul bir ölçekte birlikte yapmak mantıklı.”

Bu cümlede yer alan “bunu muhakkak bir ölçekte birlikte yapmak mantıklı” sözü ise Google’ın azalan iş gücüne işaret ediyor. Şirket, ocak ayında 12 bin çalışanını, tüm çalışanlarının %6’lık kısmını işten çıkarmıştı. O periyot münasebet olarak “farklı bir ekonomik gerçeklikle karşılaşılması” sunulmuştu.

İşte bu farklı ekonomik gerçeklik, maliyetlerin artması idi. Bilhassa yapay zekâ teknolojilerinin geliştirilmesi de çok yüksek maliyetli olduğundan Pichai, yıllardır geliştirilen iki yapay zekâyı birleştirebileceklerini, daha düşük maliyetle geliştireceklerini açıklamış oldu.

Google CEO’sunun gelecek yorumu:

Pichai, ChatGPT ve Bard üzere geniş çaplı yapay zekâlar yerine daha küçük çaplı yapay zekâ modellerinin vakitle daha yüksek pahaya sahip olacağını belirtti. Küçük çaplı modeller sayesinde şirketlerin kendi algoritmalarını tasarlayabileceğini tabir etti.

Google, yapay zekâlarını son kullanıcılar ile geliştirebilmek için de geçtiğimiz haftalarda aksiyon almıştı:

Google Arama’ya ChatGPT Benzeri Özellik Gelecek

Bir yorum yazın

Yorumlar