Apple, iPhone 15 ile üretimde bir ilke imza atacak!


Apple’ın bir müddettir üretim zincirini Çin dışına çıkarmaya çalıştığını biliyoruz. Daha evvel Tayvan, Hong Kong ve Vietnam üzere ülkelere yatırım yapan Apple, iPhone 15 serisinde bir prensip imza atabilir. Buna nazaran Hindistan, yeni iPhone ailesinin standart modellerini sevk eden ülke olabilir.

Standart iPhone 15 üretimi Hindistan’da yapılacak

Bloomberg’den Mark Gurman’a nazaran Apple, iPhone 15 üretimini Çin dışında bir ülkeye taşımak istiyor. Potansiyeli en yüksek ülkenin ise Hindistan olacağı belirtldi. Ülkenin; Wistron, Foxconn ve Pegatron üzere Apple’ın önde gelen üretim ortaklarına mesken sahipliği yaptığını biliyoruz.

Apple, Covid-19 karantinaları ve ABD-Çin ortasındaki tansiyon yüzünden Çin’deki sevkiyatlarını farklı ülkelere taşımak istiyor. Lakin bunun için üretim ortaklarının fabrikalarına danışmak zorunda. Hindistan ise üretimi çeşitlendirmek için ülkü bir yer olabilir.

Apple’ın önümüzdeki iki yıl içinde Hindistan’daki iPhone üretimini üç katına çıkarması bekleniyor. Jabil gibi mahallî üretiiclerin standart iPhone 15’in kasasını üreteceği biliniyor. Fakat birtakım Hintli üreticilerin kalite denetim sıkıntıları olduğuna dair raporlar var. Bu da Apple’ın standart iPhone 15 modellerinin üretimini Hindistan’da sınırlamasına yol açıyor.

Apple’ın iPhone 15 modellerini Hindistan’da üretme ve satışa sunma kararının fiyatları nasıl etkileyeceği bilinmeyen. Lakin Çin’deki fabrikaların farklı ülkelere taşınması, potansiyel artırım manasına geliyor. Şirketin iPhone 15 ailesinden fiyat güncellemesine gideceği de uzun müddettir düşünülüyor.

Apple, iPhone 15 ile üretimde bir ilke imza atacak!

Bir yorum yazın

Yorumlar