Anthropic, 5 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Projesini Duyurdu


Önümüzdeki iki yıl içinde 5 milyar dolara kadar fon toplamayı ve OpenAI ile rekabet etmek için ondan daha güçlü bir model geliştirmeyi planlayan bir yapay zeka (AI) araştırması yapan teşebbüs Anthropic, 2020 yılında eski OpenAI araştırmacıları tarafından kuruldu.

Şirketin emelleri ortasında yapay zekayı bir düzineye yakın büyük bölüme uygulamak üzere enteresan maksatlar bulunuyor. Lakin bizler için en kıymetli misyonlarından biri, OpenAI’ın geliştirdiği GPT-3 ve 4 üzere yapay zeka sohbet botlarından çok daha gelişmiş bir bot üretmek.

Bugünün en güçlü yapay zekalarından 10 kat daha yetenekli olacak

Anthropic’in Seri C finansman tipi için hazırladığı sunumda, şirketin uzun vadeli gayeleri ve stratejileri yer alıyor. Sunumda, Anthropic’in “sınır modeli” olarak isimlendirdiği bir yapay zeka modelini eğitmek için önümüzdeki 18 ay içinde 1 milyar dolar harcaması gerektiği belirtilirken hudut modelinin, bugünün en güçlü yapay zekalarından 10 kat daha yetenekli olacağı da sav ediliyor.

Şirket, bu modelin yapay zeka öz-öğrenmesi için yeni kuşak bir algoritma olduğunu söylüyor. Modelin süreksiz ismi ise “Claude-Next”. Anthropic, hudut modelinin insan niyetleriyle uyumlu olmasını sağlamak için “anayasal yapay zeka” adını verdiği bir yapay zeka eğitim tekniği geliştirdi. Anayasal yapay zeka, kolay bir unsur kümesi kullanarak sistemlerin sorulara yanıt vermesini ve vazifeleri yerine getirmesini sağlıyor.

Anthropic, hudut modelinin 10^25 FLOP (kayan nokta işlemi) gerektireceğini iddia ediyor. Bu da bugünkü en büyük modellerden birkaç kat daha büyük olduğu manasına geliyor. Elbette, bu hesaplamanın ne kadar süreceği, hesaplamayı yapan sistemin suratına ve ölçeğine bağlı. Anthropic, sunumunda on binlerce GPU içeren kümeler kullandığını belirtiyor.

Asıl motivasyon, OpenAI’nin modellerinden daha sağlam ve sorumlu bir yapay zeka geliştirmek

Anthropic’in hudut modelini geliştirmesinin gerisindeki motivasyon ise OpenAI ile rekabet etmek. OpenAI’ın geliştirdiği GPT-3, doğal lisan sürece alanında çığır açan bir model olarak kabul ediliyor. Fakat OpenAI’ın modellerinin de birtakım sıkıntıları var. Örneğin, GPT-3 bazen yanlış yahut taraflı bilgiler üretebiliyor yahut insan kıymetleriyle çelişebiliyor.

Anthropic, OpenAI’nin modellerinden daha emniyetli ve sorumlu olanlarını geliştirmeyi hedefliyor. Şirketin vizyonu ise yapay zekayı sıhhat, eğitim, finans, e-ticaret, oyun, toplumsal medya üzere birçok alanda kullanmak. Sunumda, şirketin potansiyel müşterileri ve ortakları ortasında Google, Amazon, Facebook, Microsoft, Netflix, Spotify, Uber üzere dev isimler yer alıyor.

Anthropic’in hudut modelini ne vakit tamamlayacağı yahut nasıl kullanılacağı şimdi muhakkak değil. Fakat şirketin savlı planları ve ardındaki destekçileri dikkate alındığında, yapacağı kesin üzere görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Anthropic, 5 Milyar Dolarlık Yapay Zekâ Projesini Duyurdu

Bir yorum yazın

Yorumlar