Nvidia RTX 50 serisi için kritik eşik aşıldı! İşte detaylar


Nvidia, gelecek yıl tanıtılması beklenen RTX 50 serisi için çalışmalarını hızlandırdı. Blackwell mimarisiyle piyasaya sürüleceği belirtilen Nvidia RTX 50 ailesinin kimi teknik özellikleri ortaya çıktı.

Nvidia RTX 50 ailesinin özellikleri netleşiyor

Sızdırılan bilgilere nazaran Nvidia, yeni kuşak ekran kartlarında TSMC tarafından 3nm teknolojisiyle üretilen transistörlere yer verecek. 2022’nin dördüncü çeyreğinde 3nm üretimini hızlandıran TSMC, üretim maliyetlerinin 5nm teknolojisine nazaran yüzde 25 arttığını açıkladı. Nvidia CEO’sunun, TSMC ile yeni jenerasyon ekran kartları için erkenden 3nm teknolojisini teminat altına alma konusunda konuşmak üzere Tayvan’ı ziyaret ettiğini belirtmekte yarar var.

Şirket, RTX 50 serisinde monolit yapı ile karşımıza çıkacak. Ünlü analist Kopite7kimi, Blackwell mimarisinin hem son kullanıcı hem de sunucu için tasarlandığını sav etti.

RedGamingTech tarafından yayınlanan rapora nazaran Nvidia, Blackwell ekran kartları için CUDA mimarisinde kıymetli değişiklikler ile karşımıza çıkacak. Savlara nazaran şirket, görsel düzgünleştirme ve RayTracing için kullanılan donanımlarda optimizasyon yapacak.

Samsung’un daha da düzgün performans ve daha yüksek kapasiteler sağlaması gereken yepisyeni GDDR6W DRAM üzerinde çalıştığı biliniyor. Fakat Nvidia’nın GDDR7 bellek teknolojisini kullanacak olması RTX 50 ailesi ile ilgili bir başka değerli sızıntı olarak karşımıza çıkıyor. GDDR7 teknolojisi ile 36 Gbps’e kadar data transfer suratlarına ulaşılabildiğini belirtmekte yarar var.

Blackwell GeForce RTX 50 serisinin PCIe Gen 5 arayüzü kullandığı ve 3GHz’den daha yüksek saat suratı sunduğu söylentiler ortasında yer alıyor. Son olarak, yeni jenerasyon ekran kartlarının performans konusunda Ada GPU’lara nazaran 2 kat daha fazla olduğu söyleniyor.

Nvidia RTX 50 serisi için kritik eşik aşıldı! İşte detaylar

Bir yorum yazın

Yorumlar