iPhone 17’den iPhone 19’a: iPhone’ların ekran yolculuğu ortaya çıktı!


Apple, iPhone serileriyle akıllı telefon dünyasına adeta istikamet veriyor. O denli ki birçok kişi için telefon deyince akla birinci iPhone geliyor. Son olarak Dynamic Island özelliğini tüm dünyaya duyuran şirket, önümüzdeki yıllar için planlarını oluşturdu.

iPhone 17 Pro modelleri, ekran altı Face ID özelliğine sahip olacak

Önemli kaynaklar bu yılın son çeyreğinde sahne alması beklenen iPhone 15 serisine odaklanmış durumda. Lakin Ross Young isimli kaynak, şirketin önümüzdeki yıllarda kullanacağı ekran özelliklerine ait bir bilgi paylaştı. Buna nazaran iPhone 17 Pro modelleri ekran altı Face ID özelliği ile gelecek.

Daha evvel kimi sızıntı bilgiler bu özelliğin iPhone 16 Pro ile geleceğini söylüyordu. Kaynak “sensör sorunları” nedeniyle bu özelliğin bir sonraki seriye taşındığını belirtti. Ekran altı Face ID özelliği iPhone 17 Pro modelleri sahne alacak ve iPhone 19 Pro modellerine kadar devam edecek.

Ekran altı Face ID özelliği, Galaxy Z Fold 3’ün yanı sıra ZTE ve Oppo üzere kimi akıllı telefon üreticilerinde de mevcut durumda. iPhone’un da bu özelliğe gelmesiyle serilerde birçok kişi tarafından “sorun” olarak görülen çentik dizaynından da vazgeçilebilir. Modellerin tam ekran bir dizayna geçebileceği belirtiliyor.

Apple, iPhone’larda ekran altı kameralar için de ağır uğraş veriyor. Lakin görünen o ki şirketin önünde kıymetli mahzurlar var. Birinci olarak ekran altı kameranın en fazla 4 Megapiksel olabileceği belirtiliyor. Son seride 12 Megapiksel kullanıldığını göz önünde bulundurursak bu durum hayli büyük bir düşüşe sahne olacağı manasına geliyor.

Bir yorum yazın

Yorumlar