Alibaba, Yapay Zeka Dil Modelini Duyurdu: Tongyi Qianwen


Yapay zeka teknolojileri son periyotlarda lisan modellerine odaklanmış durumda. Bunun en net örneği, ChatGPT isimli sohbet botu ve bu botun gerisindeki yapay zeka lisan modeli olan GPT. Hal bu türlü olunca teknoloji devleri, eser ve hizmetlerine ChatGPT gibisi yapılar eklemek için adeta yarışıyorlar. Şimdiyse Çin’in en büyük şirketleri ortasında Alibaba, “Tongyi Qianwen” olarak isimlendirdiği yeni yapay zeka lisan modelini tanıttı. 

Tongyi Qianwen, şu an için ferdî tüketicilere odaklanan bir model değil. Çünkü Alibaba, bu yapay zeka lisan modelini evvel profesyonel hayat için kullanacak. Sonraki evrede ise Alibaba ile Alibaba’ya ilişkin perakende ticaret platformu Aliexpress, bu yapay zeka lisan modelini bireysel kullanıcılar için hazır hale getirecek.

Peki Tongyi Qianwen neler yapabiliyor?

Tongyi Qianwen’in birinci evrede profesyonel yaşama odaklanacağını esasen söylemiştik. Bu bağlamda; bu yapay zeka lisan modeli davetler hazırlamak, seyahat güzergahları planlamak ve makyaj dünyası ile ilgili tavsiyeler vermek üzere süreçler yapabiliyor. Ancak Tongyi Qianwen, ilerleyen periyotlarda Alibaba’nın şirket içi irtibat platformu DingTalk’a eklenecek. Böylece bu yapay zeka modelinden daha fazla fayda sağlanacak. Bu faydalar, e-posta yazmak, toplantı notlarını özetlemek ve iş teklifleri oluşturmak üzere şeyler olacak. Son kademede ise Alibaba’nın sesli asistanı Tmall Genie, Tongyi Qianwen entegrasyonu alacak.

Alibaba Cloud müşterileri, kendi sohbet botlarını geliştirebilecek!

Bizler Alibaba’yı daha çok e-ticaret dünyası ile ilişkilendiriyor olsak da firmanın bilişim teknoloji üzerine kurulan iştirakleri de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de şirketlere bulut tahliller üreten Alibaba Cloud. Tongyi Qianwen ile ilgili yapılan açıklamalarda, bu yapay zeka lisan modelinin ilerleyen kademede Alibaba Cloud müşterilerine sunulacağı belirtildi. Şimdilik talep toplayan şirket, müşterilerine kişiselleştirilmiş sohbet botları oluşturma imkanı sunacak. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan CEO Daniel Zhang, Tongyi Qianwen’in hem profesyonel hem de özel hayatta büyük değişikliklere neden olabileceğini tabir etti. 

Alibaba, Yapay Zeka Dil Modelini Duyurdu: Tongyi Qianwen

Bir yorum yazın

Yorumlar