Xiaomi’den üç modele daha MIUI 14 güncellemesi!


Geçen yıl tanıtılan MIUI 14 arayüzünü uyumlu modelleri için yayınlamaya devam eden Xiaomi cephesinde çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Şirket, şu sıralar daha giriş ve orta segmente odaklanırken, kısa bir müddet evvel üç modelin daha yeni sürümü almaya hak kazandığı öğrenildi.

Xiaomi üç model için Android 12 tabanlı MIUI 14 yayınlıyor

Xiaomiui’nin haberine nazaran Xiaomi, EEA yani Avrupa ROM’unu çalıştıran Redmi Note 9S, Note 9 Pro ve POCO X3 NFC modelleri için Android 12 tabanlı MIUI 14 güncellemesini kullanıma sunacak. Güncelleme sırasıyla V14.0.4.0.SJWEUXM, V14.0.4.0.SJZEUXM ve V14.0.4.0.SJGEUXM yapı numaralarıyla gelirken nisan ayının ortalarında yayınlanacak.

Güncellemenin ilerleyen devirlerde öteki bölgelerde de kullanıma sunulacağı belirtilirken, birinci etapta Mi Pilot kullanıcıları için yayınlandığı söz ediliyor. Burada rastgele bir sorun çıkmaması durumunda genel kullanıma açılacak.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı aktiflik ile birlikte yeni arayüzün kıymetli ayrıntılarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız lakin tekrar de sistem müsaade vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir birçoklarını silebileceksiniz. Ayrıyeten Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir öteki savı ise sistem performansının önemli oranda geliştiği tarafında. O denli ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna karşın güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir güzelleştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin dataları MIUI 14’ün bir evvelki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün yine ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere nazaran daha süratli olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta yarar var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” ismi verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Xiaomi’den üç modele daha MIUI 14 güncellemesi!

Bir yorum yazın

Yorumlar