Xbox Konsolları Üzerinden Twitter Paylaşımı Kapatıldı


Microsoft tarafından alınan yeni karar doğrultusunda, Windows Oyun Çubuğu ve Xbox konsolları üzerinden Twitter paylaşımı devre dışı bırakıldı. Resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, Enterprise paketinin bunda tesirinin büyük olduğu iddia ediliyor. Ayrıntılar haberimizde.

Oyuncular olarak oynadığımız oyunlarda yaptığımız sıkıntı yahut enteresan şeyleri arkadaşlarımız ile paylaşmayı seviyoruz. Bu durum konsol tarafında, PlayStation 3 ve Xbox 360 ile başlamıştı. Mesela açtığımız başarımları toplumsal medya üzerinden paylaşabiliyorduk.

Xbox Konsolları Üzerinden Twitter Paylaşımı Yapılamıyor

PlayStation 4 ve Xbox One üzerinde ise bu durum ekran imgesi ve görüntü klipine dönüştü. Gerçi kısa bir mühlet sonra Sony ile Facebook ortasındaki uyuşmazlıktan ötürü yalnızca Twitter ve Youtube ile sonlu kalmıştık. Bugün yaşanan son gelişmeye bakılırsa da Xbox kullanıcılarının konsolları üzerinden Twitter hesaplarında ekran imajı ve görüntü klipi paylaşım yapabilmeleri mümkün olmayacak.

Bu durum, bir Xbox kullanıcısının Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapamadığını fark etmesi ile başladı. Sorunun nedenini araştıran kullanıcıya açıklayıcı karşılık ise Microsoft şirketinden geldi. Söylenene nazaran, konsoldan ve Windows Oyun Çubuğu üzerinden paylaşım devre dışı bırakıldı. Paylaşım yapmak isteyen kullanıcıların taşınabilir aygıt uygulamasını kullanması gerekecek.

Dahası ise taşınabilir aygıt uygulamasının nasıl kullanılabileceği de kısaca açıklanmış. Kütüphane > Yakalamalar > Paylaşılacak Ekran İmajı yahut Görüntü > Paylaş > Twitter yolunu takip etmeniz gerekiyor.

Microsoft bu özelliğin neden devre dışı bırakıldığı konusunda bir açıklama yapmamış olsa da, Twitter üzerinden yapılan paylaşımlarda devreye giren orta uygulamadan ötürü olabileceği söyleniyor. Her ne kadar bu uygulama evvelden fiyatsız olsa da, Elon Musk tarafından yakın bir vakit evvel bu uygulamanın fiyatlı hale getirileceği söylenmişti. Şirketlerin Enterprise paketi için her ay kırk bin dolardan fazla ödeme yapmaları gerekecek. Microsoft büyük ihtimalle bu cins bir ödeme yapmayı reddetti.

Bir yorum yazın

Yorumlar