PlayStation 5 Satışları, Son Hızla Artmaya Devam Ediyor


PlayStation 5, 2020 yılının Kasım ayı içerisinde iki model ile satışa sunulmuştu. Sonrasında da yarı iletken tedariki kaynaklı çip sorunu da baş göstermişti. Gerçi bu yalnızca oyun kesimini değil, öteki pek çok dalı de vurmuştu. Sony açısından bakacak olursak, bu yılın başlarına kadar süren PlayStation 5 tedariki sorun ile boğuşulmuştu. Konsolun yapısını baştan aşağı değiştirmenin dahi gündeme geldiğini duymuştuk. Ne var ki Ocak ayının başlarında yayınlanan yeni fragman ile mevcut sorunun aşıldığı ve konsola erişimin kolaylaştığı müjdelenmişti. Ortadan geçen aylarda ise daha çok kullanıcıya erişmeye başlama ile PlayStation 5 satışları da kıymetli bir sıçrayışa sahne oldu.

Toplam PlayStation 5 Satışları Ne Kadar Oldu?

Japon teknoloji devi tarafından finansal sonuçlar kapsamında açıklanan sayılara nazaran, 31 Mart 2023 Cuma günü sona eren son çeyrekte 6.3 milyon PlayStation 5 satışı gerçekleştirilmiş. Geçtiğimiz yılın tıpkı çeyreğinde bu sayı 4.3 iken, toplam satışlar ise 38.4 milyonu bulmuş durumda.

Konsol satış sayısının dışında PlayStation Plus abone sayısı 47.4 milyon olarak açıklandı. Bu sayı, geçtiğimiz yılın tıpkı devri ile tıpkı iken aylık etkin PlayStation Network kullanıcısı ise 31 Mart 2023 tarihi prestijiyle 108 milyon. 31 Mart 2022 tarihi prestijiyle sona eren bir  yıl evvelki çeyrekte, bu sayı 106 milyonmuş. Yani ortada iki milyonluk bir farkın olduğunu görebiliyoruz.

Son olarak, geride bıraktığımız son çeyrekteki toplam PlayStation 4 ve 5 yazılım satışı 68 milyon. Bu sayı, 2022 yılındaki birebir çeyreğe nazaran 2.5 milyon daha düşükte kalmış. Bu satışların 9.5 milyon kadarı birinci partiymiş ve bunun bir evvelki yılın tıpkı devrinden 5 milyon geride olduğu belirtiliyor. Yazılım satışlarının % 70 kadarı ise tam sürüm oyunmuş ve yeniden bir evvelki yılın tıpkı devrinin % 1 gerisinde kalmış.

Bir yorum yazın

Yorumlar