Microsoft VR Cihazı Mı Geliştiriyor?


Microsoft VR cihazı üzerinde çalışıyor olabilir. Yakın bir vakit evvel ortaya çıkan bir patent, Amerika menşeli şirketin de rekabete ortak olmayı istediğinin göstergesi oldu diyebiliriz.


İlginiz Çekebilir: Yeni Sony Patenti Çıkarılabilir Disk Şoförlü PS5 Modeline İşaret Olabilir


Sanal gerçeklik aygıtları, artık hayatımızın bir modülü oldu. Oculus, Sony, Valve ve daha birçok şirketin ürettiği aygıtlarda oyun oynamadan sinema izlemeye kadar pek çok farklı formlarda kullanabiliyoruz. Görünüşe nazaran Microsoft da bu pazara girmeye hazırlanıyor.

Bir hatırlatma yapmak gerekirse, özellikle PlayStation VR aygıtının çıkış periyodunda Amerika menşeli şirkete bu istikamette bir soru sorulmuştu. Verilen karşılık ise tüketicilerden kendilerine bu tarafta bir talep gelmediğini ve haliyle rastgele bir çalışmalarının olmadığı tarafındaydı. Fakat yıllar evvel sanal gerçeklik teknolojisine sahip olabilmek için Hololens üzerinde çalışan Microsoft, beklenen atağını yapmaya hazırlanıyor üzere görünüyor.

Microsoft VR Aygıtı ile Rekabete Ortak Olabilir

Bugün Game Rant sitesine yansıyan bir habere nazaran Amerika menşeli şirket, gelecekte satışa sunacağı sanal gerçeklik aygıtının kesimi olacağına inanılan gelişmiş göz takibi sistemi için patent almış. Açıklama kısmında ise kendi kendini ayarlayabilen ve tıpkı vakitte da aygıtta yaşanabilecek deformasyon yahut başka değişikliklere ahenk sağlayabilecek bir sisteme sahip olacakmış. Ne var ki, görsele nazaran, aşina olduğumuz çeşitten bir sanal gerçeklik aygıtı kelam konusu olmayabilir de. Daha çok bir sanal gerçeklik gözlüğü olabilir. Patentin tıpkı vakitte Birleşik Devletler ordusu tarafından kullanılan arttırılmış gerçeklik teknolojisi Hololens için bir düzgünleştirmeye işaret de olabilir pek natürel ki.

Bu noktada, alınan her patentin nihayete ermediğini de unutmamak lazım. Geçmişte bu tarafta pek çok örnek var. Lakin Microsoft, Xbox markasını mümkün olabildiğince rekabet ortamında tutmaya çalışıyor ve sanal gerçeklik aygıtı patenti de şirketin bu alanda da rekabete dahil olmayı istediğinin inceden bir göstergesi diyebiliriz.

Bir yorum yazın

Yorumlar