DirectX 12 yeni özellikleri ile oyun performansını artırıyor!


DirectX’i en kolay haliyle, oyun geliştiricilerin donanımlara erişmesini ve bu sayede oyunlara ince ayar yapmasını sağlayan bir sistem olarak söz edebiliriz. Binlerce farklı konfigürasyon olan Windows ekosisteminde oyunların en âlâ formda çalışmasını sağlayan DirectX 12, bir yandan da güncellenmeye devam ediyor.

DirectX 12 oyun performansını bir kat daha artıracak

Bu süreçte DirectX 12’yi yenilemeye devam eden Microsoft, iki yeni özellik ekledi. GPU Upload Heaps ve Non-Normalized örnekleme isimli iki yeni özellik, Agility SDK 1.710.0 ile ön kullanıma sunulmuş durumda. Şimdilik yalnızca geliştiricilerin erişebildiği yeni özellikler 31 Mart prestijiyle ise genel kullanıma sunulacak.

Microsoft, DirectX 12’de sunulacak GPU Upload Heaps özelliği ile programların artık PCI yolu ile büyük ölçüde bilgi kopyalamak zorunda olmayacağını belirtiyor. Geçmişte işlemcilerin ekran kartlarının VRAM’ına erişemediğini belirten şirket, artık bu sorunun ortadan kalkması ile DirectX 12’de de bu istikamette değerli bir adım atmış durumda.

Windows tarafından yönetilen VRAM artık direkt CPU’ya yığın bellek erişimi sağlıyor. CPU’dan GPU’ya data kopyalama gereksinimini ortadan kaldıran bu sistem ile birlikte kıymetli oranda performans artışı hedefleniyor. Oyunlardaki görsel kalitenin artması ve buna paralel olarak ihtiyaçların de yükselmesi ile birlikte, yeni DirectX 12 özelliğinin oyun performansına değerli bir katkı vermesi bekleniyor.

Yeni özellik ile birlikte işlemci ve ekran kartı ortasında paylaşılan bellek havuzu sayesinde oyun bilgilerinin kopyalarını hem sistem belleğinde hem de grafik kartı VRAM’inde tutma muhtaçlığını ortadan kalkıyor. Bu sayede iki pozisyon ortasında azaltılmış bir bilgi akışı ile performans artışının da kaçınılmaz olacağı düşünülüyor.

Microsoft, sunduğu yeni DirectX 12 özellikleri ile birlikte bilgisayarlarda daha güzel bir oyun performansı hedefliyor. Pekala siz yeni DirectX 12 özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

DirectX 12 yeni özellikleri ile oyun performansını artırıyor!

Bir yorum yazın

Yorumlar