Apple, M3 MacBook için TSMC’yi kapattı!


Apple, TSMC’nin gelişmiş N3E süreciyle üretilen M3 işlemcilerini kullanan yeni MacBook modellerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu yeni modeller ortasında 15 inç MacBook Air üzere büyük bir uzunluk ve de 12 inç üzere daha küçük bir boyut da olacak. iPad ve iPhone modellerinde kullanacağı A17 Bionic de bu sürece dahil edilebilir. İşte detaylar…

M3 işlemcili MacBook ve A17 Bionic kullanan iPad’lar kapıda!

TSMC, teknoloji üreticisi olan müşterilerinden gelen ağır talep sonrasında üretim çizgisini 3 nm üretim süreci olan N3’e çevirmişti. Ama daha sonra bu teknolojiyi de kendi içerisinde geliştirerek rakiplerinin bir adım önüne geçti ve N3E sürecine geçiş yaptı.

Bugüne kadar üretim sınırının neredeyse yarısını tek başına siparişleriyle kapatan Apple ise M3 işlemcili MacBook Air ve A17 Bionic işlemcili iPad modelleri için yonga üreticisinin tüm tedarik çizgisini üstlenmeye çalışıyor. O denli ki son raporlara nazaran N3E üretim çizgisinde Apple’ın siparişleri bitene dek diğer şirketler için üretim yapılmayacak.

Tabii A17 Bionic’in M serisinden farklı olarak N3 süreciyle üretilebileceğine yönelik de kimi söylentiler mevcut. Lakin bu yongalar sırf tabletlerinde değil, iPhone 15 Pro modellerinde de kullanılacak. Münasebetiyle Apple’ın kesenin ağzını açarak N3E’yi tek başına kapatması daha muhtemel gözüküyor.

Her iki üretim sınırı da elbet ki son teknoloji çipler ortaya koyuyor. Bilhassa rakiplerle kıyaslandığı vakit çok daha düzgün sonuçlar sergilediğini görüyoruz. Ama kendi içerisinde bir kıyaslama yaptığımızda da N3E, N3’ten hem daha performanslı hem de güç tüketim verimliliği daha yüksek işlemciler ortaya çıkarıyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda Apple’ın N3E üretim sınırını uzunca bir müddet inhisarında tutacağını ve en yakın rakibini N3 sürecine mahkum bırakacağını görüyoruz. Bu da ortadaki makasın açılmasına neden olacak.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Apple, M3 MacBook için TSMC’yi kapattı!

Bir yorum yazın

Yorumlar