İddia: Apple, 2023 Başında M2 Çiplerinin Üretimine Ara Verdi


Apple, 2022’nin haziran ayında M serisinin yeni üyesi M2 çiplerini tanıtmıştı. Bu işlemci,  %18 daha süratli GPU, %35 daha güçlü GPU ve daha birçok özelliğiyle M1’in performansını ve özelliklerini daha da ileri götürmesiyle dikkat çekmişti. Çip, MacBook, iPad ve Mac Küçük üzere aygıtlarda karşımıza çıkmıştı.

Bugün ise şirketin bu yongaları hakkında değerli bir argüman ortaya atıldı. Kore merkezli The Elec tarafından paylaşılan ve hususa yakın kaynaklara dayandırılan bir rapora nazaran Apple, 2023’ün başında iki aylığına M2 çiplerinin üretimini durdurdu.

İddiaya nazaran üretimin durma sebebi Mac ve MacBook satışlarındaki düşüş

Rapor, Apple’ın M2 üretimini ocak ve şubat ayından durdurduğunu, mart ayında ise devam ettirdiğini sav ediyor. Bunun nedeninin ise Mac ve MacBook modellerine olan talep düşüklüğü olduğu söyleniyor. Ayrıyeten, mart ayında devam etse de üretimin bir evvelki yılın birebir devrine oranla yarı yarıya olduğu da bilgiler ortasında yer alıyor.

Tabii ki bunun büsbütün bir tez olduğunu tekrar vurgulamak gerek. Apple, aralık ayı periyotlarında tedarik sıkıntıları yaşarken eserlerini raflarda tutmakta zorlanmış; lakin M2 üretimini devam ettirmişti. Tez edilen duraklama, şirketin kısa vade için elinde fazladan çip bulundurduğu bir devirde olmuş olabilir.

Öte yandan PC pazarında genel bir düşüş yaşandığı biliyoruz. Şirket CEO’su Tim Cook, geçen ay düzenlenen 2023’ün birinci çeyreğine dair çıkar daveti sırasında PC pazarında zoruluklarla karşılaştıklarını kabul etmiş; lakin silikon çipler sayesinde rekabette avantajlı olduklarını ve düzgün bir pozisyonda olduklarını aktarmıştı.

İddia: Apple, 2023 Başında M2 Çiplerinin Üretimine Ara Verdi

Bir yorum yazın

Yorumlar