C++ vs. Python: Hangi Yazılım Dilini Öğrenmek Daha İyi?


C++ ve Python yazılım dilllerini incelediğimizde, C++ yazılım lisanı Python’a nazaran daha eski ve makine diline daha yakın bir programlama lisanıdır. Pekala makine lisanı neyi söz eder, önemli midir?

Bugün kullandığımız tüm elektronik sistemlerin bir beyni bulunur. Bu beyne işlemci diyebiliriz. Makine dili, beyin olarak isimlendirdiğimiz işlemcileri verilen komutlar doğrultusunda çalıştırmamıza imkan sağlar. Verilen komutların uygulanabilmesi de kullandığımız programlama lisanları ile sağlanır. Yani bizler yazdığımız kodlarla aslında işlemciye komutlar göndermekteyiz.

Yeni başlayanlar için Python daha düzgün ve daha kolay öğreniliyor.

C++ ve Python yazılım lisanlarını kıyasladığımızda ikisinde de birçok alanda uygulamalar geliştirilebilir. Bilhassa şayet yeni başladıysanız ve bu iki lisan ortasında gidip geliyorsanız, elbet Python yazılım lisanını öğrenmeniz daha düzgün olacaktır. Bu sebeple, Python 1-0 öne geçti diyebiliriz.

Python yazılım lisanı, kullanımı kolay ve yazımı kolaydır. Bugün manzara sürece, yapay zeka, oyun geliştirme, arayüz oluşturma ve data bilimi üzere hususlarda sıkça kullanılıyor.

C++ yazılım lisanı, Python yazılım lisanına nazaran daha az güç tüketiyor.

Yapılan bilimsel araştırmalarda, Python yazılım lisanının C++ yazılım lisanına nazaran 59 kat daha fazla güç tükettiği anlaşıldı. Bilhassa data barındıran büyük sunucu merkezleri ve elektronik kartları kodlayan şirketler C++ yazılım lisanını kullanıyor. Zira enerji verimliliği C++ yazılım lisanında daha fazla. Bu da durumu 1-1 yaparak eşitler.

C++ yazılım lisanı, makine lisanına yakın ve birçok alanda kodlar oluşturmamıza imkan sağlayan bir yazılım lisanıdır. Python’da bahsettiğimiz geliştirme alanları C++ yazılım lisanında de mevcut.

Python yazılım lisanı oluşturulurken, temelinde C programlama lisanı kullanıldı. Bu durumda bellek idaresini ele almamız gerekir.

Maalesef Python yazılım lisanı için başka bir acı gerçek ise Python yazılım lisanının yapısında C programlama dilinin bulunması. Özel olarak oluşturulan bir programlama lisanı olmadığı için de bellek(RAM) idaresi de epeyce güç. 

Bellek idaresi, yazılım lisanlarında oluşturduğumuz değişken yapısını hafıza da tutmamıza ve gerektiğinde bırakmamıza imkan sağlar. Aksi durumda bellek(RAM) sızıntısına sebebiyet verir. Bu durumda, oluşturulan yazılımın ve bilgisayarın belleğinde hafıza sorunu yaşanır.

Açıklamasını yapalım: Bir çöp kamyonunu düşünelim. Bu çöp kamyonu, konutunuzdaki çöp kovasından her gün 1 tane çöpü eksik alsın. Vakitle meskeniniz ve etrafında oluşabilecek kokuyu şimdiden hissettiniz değil mi? Bu sebeple, bellek idaresi de sistem ve yazılımlar için epey kıymetlidir. C++ yazılım lisanı bizden bir puan daha aldı. C++ yazılım lisanı 2, Python ise şu anki durumda 1 puan.

Günümüzde oynadığımız çoğu oyunun altyapısı C++ yazılım lisanıyla oluşturuluyor.

Genel olarak baktığımızda her iki yazılım lisanı de oyun imaline uygundur. Şunu diyebiliriz ki Python ile yapacağınız oyunu daha süratli kodlayabilirsiniz. Pekala verimlilik ve performans açısından da Python güzel mi? Açıkçası C++ yazılım lisanının yanına dahi yaklaşamaz.

C++ yazılım lisanıyla 3 boyutlu ve yüksek grafikli oyunlar yapılabilir. Örneğin geçtiğimiz günlerde çıkan Counter Strike 2’nin birinci oyunu C++ yazılım lisanı ile yapıldı. Bu da C++ yazılım lisanını 3, Python’u ise 1 puan yapar.

Python’da kullanılan birden fazla kütüphanenin temeli C ve C++ yazılım lisanıyla oluşturuldu. Derleme konusunda ise epeyce yavaş.

Genel olarak bir program yazıp derlediğimizde oluşturduğumuz kod yapısı makine lisanına çevrilir ve program çalıştırılır. Python yazılım lisanında de bu süreçler aracılardan ötürü yavaş gerçekleşir. Olağan durumda C++ yazılım lisanı ile bir kodu derlediğimiz vakit, kod direkt makine çevrilir ve sonuca ulaşırız.

Python ise kodları derlediğimizde evvel altyapısında kullanılan lisana, daha sonra ise işlemcinin anlayabileceği lisana çevrilir. Bu da derleme mühletini uzatır. Bu sebeple C++ yazılım lisanı 4, Python ise hala 1 puan.

5 farklı kıyaslamanın kazananı C++ yazılım lisanı oldu.

C++ vs. Python: Hangi Yazılım Dilini Öğrenmek Daha İyi?

Bir yorum yazın

Yorumlar