Xiaomi, Türkiye’yi unutmadı: Bir modele daha MIUI 14 geliyor!


Geçtiğimiz yıl tanıtılan MIUI 14 arayüzünün dağıtımı son süratiyle sürüyor. Xiaomi, amiral gemisi modellerin büyük bir kısmını yeni sürüme geçirdi ve an itibariyle giriş/orta segmente ağırlaşmaya başladı. Son olarak Türkiye’deki Redmi Note 10S modellerinin çok yakında MIUI 14 güncellemesi alacağı öğrenildi.

Türkiye’deki Redmi Note 10S modelleri için MIUI 14 yolda

Redmi Note 10S, 2021 yılında piyasaya sürüldü ve kutudan Android 11 tabanlı MIUI 12.5 ile çıktı. Şu anda Android 12 tabanlı MIUI 13 ile kullanıcıların karşısına çıkan telefonun Türkiye versiyonları Xiaomiui tarafından paylaşılan bilgilere nazaran yakında MIUI 14 sürümünü de almaya başlayacak.

Redmi Note 10S için MIUI 14 güncellemesi Android 12 tabanlı olacak ve V14.0.1.0.TKLTRXM yapı numarası ile gelecek. Şimdi tam tarih aşikâr olmasa da güncellemenin bu ayın ortalarından itibaren ilgili akıllı telefona ulaşması bekleniyor. Bunun dışında birinci olarak Mi Pilot’lar için yayınlanacağını ve rastgele bir sorun çıkmaması halinde genel kullanıma açılacağını belirtelim.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı aktiflik ile birlikte yeni arayüzün kıymetli ayrıntılarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız lakin tekrar de sistem müsaade vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir birçoklarını silebileceksiniz. Ayrıyeten Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir öbür argümanı ise sistem performansının önemli oranda geliştiği tarafında. O denli ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna karşın güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir uygunlaştırma mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin bilgileri MIUI 14’ün bir evvelki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün yine ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere nazaran daha süratli olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta yarar var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” ismi verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Xiaomi, Türkiye’yi unutmadı: Bir modele daha MIUI 14 geliyor!

Bir yorum yazın

Yorumlar