Windows 11 ile 10 rekabetinde beklenmeyen gelişme!


Steam, aylık gerçekleştirdiği donanım ve yazılım anketlerinin sonuçlarını paylaştı. Bu sayede platformdaki kullanıcıların hangi donanımları ve işletim sistemlerini kullandığı konusunda gerekli ayrıntılara ulaşmak son derece mümkün. Pekala oyuncuların en çok tercih ettiği işletim sistemleri hangileri? İşte en çok kullanılan işletim sistemleri!

En çok kullanılan işletim sistemleri – Mart 2023

Steam, mart ayının en çok kullanılan işletim sistemlerini paylaştı. Buna nazaran geçen yıllarda çıkış yapan ve birinci etapta önemli problemlerle gündemden düşmeyen Windows 11, son devirde meselelerden büyük ölçüde arınmasına karşın hala oyuncuların tercih ettiği bir sürüm değil. Hatta geçtiğimiz ay yüzde 7,92’lik bir düşüş yaşayarak kullanım oranlarında yüzde 22 düzeylerine kadar geriledi.

Pastadaki en büyük hissenin sahibi Windows 10 ise geçtiğimiz ay gözle görülür bir artış yaşadı. Çünkü sürüm, mart ayında yüzde 10,49’luk bir artışla yüzde 73,95’lik pazar hissesinin sahibi oldu. Bunun dışında bir periyoda damga vuran ve son olarak güncelleme dayanağını kaybeden Windows 7 de geçen ay yüzde 0,54’lük bir düşüşle pastadan yüzde 1,06’lık hisse aldı.

Windows 11 sistem gereksinimleri

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) ya da daha süratli, 2 yahut daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
RAM: 4 gigabayt (GB)
Depolama: 64 GB ya da daha büyük depolama cihazı
Sistem üretici yazılımı: UEFI, İnançlı Önyükleme özellikli
TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
Grafik kartı: WDDM 2.0 şoförüyle DirectX 12 yahut üzeri ile uyumlu
Ekran: Diyagonal olarak 9 inçten daha büyük olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başına 8 bit
İnternet irtibatı ve Microsoft hesapları: Windows 11 Home sürümünde, birinci kullanımda aygıt kurulumunu tamamlamak için internet irtibatı ve bir Microsoft hesabı gerekir. Tüm Windows 11 sürümlerinde güncelleştirmeleri yapmak ve kimi özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet irtibatı gerekir.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz hangi sürümü tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir yorum yazın

Yorumlar