Tarihi an: Galaxy S24, iPhone 15’i geride bırakacak!


Apple’ın birinci olarak 2007 yılında orjinal iPhone modelini tanıtmasından bu yana, akıllı telefonlarda piyasanın en süratli ve güçlü işlemcileri bu aygıtlarda kullanılıyor. O denli ki en yakın rakibinin bile iki yıl ilerisinde ilerliyordu. Lakin son sızıntılara nazaran önümüzdeki eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 15 serisi, Apple tarihinde birinci kere Android rakibinin gerisine düşecek.

İnanması güç lakin gerçek: Galaxy S24, iPhone 15’i geride bırakacak!

Galaxy S24 ile iPhone 15 kıyaslamasına geçmeden evvel 15 yıl ortadan sonra Samsung ve başka markaların hakikaten Apple’a yetişip yetişemediğine bakalım. Şu anda Android tarafında kullanılan en performanslı yonga Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2’si. iOS‘ta ise A16 Bionic. İkili ortasında birden fazla alanda Apple’ın çipi öne çıkıyor. Pekala bu durum değişecek mi?

Hayır değişmeyecek. Apple önümüzdeki yıl akıllı telefonlarının Pro modellerinde A17 Bionic işlemcisini kullanacak. Bu çip de TSMC’nin N3E üretim sürecinden geçecek. Aslında piyasanın en güçlüsü olmaya devam edecek. Ama Apple artık Pro olmayan modellerinde bir evvelki serinin Pro işlemcilerini kullanıyor. Yani düz iPhone 15 ve Plus modelinde A16 Bionic kullanacak. Pekala Samsung bu sayede mi öne geçecek?

Snapdragon 8 Gen 3, A17 Bionic’i geride bırakacak!

Samsung, Galaxy S24 içerisinde Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisini kullanacak. İşler tam da bu noktada ilginçleşiyor. Çünkü bu çip, mevcutta en uygun olarak tanımladığımız Snapdragon 8 Gen 2’de yer alan ve A16 Bionic GPU’sundan biraz daha süratli olan Adreno 740’a kıyasla GPU tarafında yüzde 50 daha yüksek performans sunacak. Adreno 750 olarak isimlendirilecek olan bu yeni grafik ünitesinin selefi, Apple ile ortadaki farkı kapattığı için bir adım ileri giderek A17 Bionic’i gerçek manada geride bırakacak.

Tabii bahsettiğimiz gelişmelerin tümü GPU’da, yani yonganın grafik ünitesinde gerçekleşecek. Çünkü CPU tarafında hala Apple’ın en az 1 yıl gerisinden gelindiği için A16 Bionic ile baş başa performans sergileyecek sonuçlar görmeyi bekliyoruz. Lakin yeniden de birkaç yıl öncesine kadar Apple’ın en yakın rakibimiz 2 yıl gerimizde dediği aktiflikleri net bir formda hatırlayabiliyoruz. Bu farkın giderek kapandığını söyleyebiliriz.

Tarihi an: Galaxy S24, iPhone 15’i geride bırakacak!

Bir yorum yazın

Yorumlar