Ekran Kartı Fiyatları Yükselişe Geçti


Ekran kartları her geçen gün performansları artarak piyasaya çıkmaya devam ediyor. Rekabet yüksek olduğu ekran kartı piyasasında fiyatlar yükselişe geçti. 

Ekran kartı fiyatları yükselişte

Geçtiğimiz yıl yaşanan pandemi ve kripto para madenciliği ile birlikte stok krizi ile karşı karşıya kalan ekran kartı piyasası inanılmaz fiyat artışlarına şahitlik etmişti. Pandeminin bitmesi, kripto paranın çöküşü ile birlikte azalan kripto para madenciliği ile birlikte fiyatlar kendine geldi ve fiyatlar kullanıcıların beklentilerine göre biçimlendirilmiş oldu. Ancak bu durum çok uzun sürmedi ve ekran kartı piyasasında fiyatlar yeniden yükselişe geçti.

Alman online bilgisayar mağazası olan Mindfactory verilerine göre ekran kartları 3 yılda ortalama 2 kat artış gösterdi. 2020 yılında baktığımızda AMD Radeon ekran kartlarının ortalama fiyatı 295 Avro etiketlere sahip iken Mindfactory 442 bin avroluk satış yapmıştı. Bu yıl ise AMD kartlarının ortalama fiyatı 600 avro olarak görünüyor ve Mindfactory 1 milyon avroluk satış yapmış. 2020 yılında AMD’nin ilk nesil RDNA da premium ekran kartının olmaması satışına etkilediğini gösteriyor. Alman menşeili online bilgisayar mağazası Mindfactory’nin diğer verisine göre Nvidia kartlarının 2020 yılındaki ortalama fiyatı 426 avro iken toplam satış 855 bin avro olarak gerçekleşmiş durumda. 2023 yılında ise ortalama fiyat 825 avro ve toplam satış da 1.84 milyon avro olarak belirtilmiş.

Bu fiyat yükselişleri hem ekran kartı piyasasındaki talepten hemde yeni teknoloji ekran kartlarındaki mimari yapıdan kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Ekran Kartı Fiyatları Yükselişe Geçti

Bir yorum yazın

Yorumlar