Cyberpunk 2077 Ray Tracing: Overdrive Modu Bugün Geliyor


Geçtiğimiz hafta yayınlanan fragmanı ile ağzımızın suyunu akıtan Cyberpunk 2077 Ray Tracing: Overdrive Modu, bugün prestijiyle ön-izleme olarak oyuncuların beğenisine sunulacak. Tam manasıyla randıman alabilmek için RTX 40 serisi ekran kartlarının önerildiği mod, gerçekliği öteki bir düzeye taşıyacak. Ayrıyeten DLSS 2 takviyesi de yeni oyunlara gelmeye devam ediyor.

Cyberpunk 2077 Ray Tracing: Overdrive Modu Oyuncularla Buluşuyor

Heyecanla beklenen, Cyberpunk 2077’nin Ray Tracing: Overdrive Modunun ön izleme lansmanı bugün gerçekleşiyor! GeForce RTX 40 Serisi sahipleri, DLSS 3 Frame Generation’ın gücü sayesinde oyundaki performansı katlayabiliyor. Ayrıyeten Everspace 2 ve LEAP kısa bir mühlet evvel DLSS 2 takviyesiyle erken erişime açılırken Like a Dragon: Ishin!‘in DLSS 2 performans takviyesi almasıyla DLSS Momentumu sürat kesmeden devam ediyor.

Tam Işın İzlemeyle Kenti Aydınlat

CD PROJEKT RED imzalı Cyberpunk 2077, halihazırda teknolojik olarak en gelişmiş oyunlardan biri olarak tanımlanıyor. Oyun, geleceğin muazzam kentini inanılmaz detaylarla canlandırmak için çeşitli ışın izleme teknikleri kullanıyor. Şimdiyse, Cyberpunk 2077, yol izleme olarak da bilinen tam ışın izlemeyi tanıtan Ray Tracing: Overdrive Mode’un teknoloji ön izlemesini yayınlayarak çıtayı bir sefer daha yükseltiyor.

Cyberpunk 2077’s Ray Tracing: Overdrive Mode’un teknoloji ön izlemesi, tam ışın izlemenin geleceğine kısa bir göz atmamızı sağlıyor. Tam ışın izleme geliştirmeleri, düzeltmeleri ve performans optimizasyonları içinse CD PROJEKT RED ile çalışmalar devam ediyor.

Yansımalar, gölgeler, ortam perdeleme ve çok daha fazlası sizin için güzelleştiriliyor ve görüntü oyun grafiklerinin geleceği hakkında bir fikir vermeye devam ediyor. Cyberpunk 2077, GeForce RTX oyuncularının performansını artırmak için NVIDIA DLSS 3’ü kullanıyor ve tam ışın izlemeli bir kentin görkemini deneyimlemeye imkan tanıyor.

CD PROJEKT RED’le RTX Hakkında

Yeni mod hakkında daha fazla bilgi edinmek için CD PROJEKT RED Lider Yardımcısı ve Global Sanat Yöneticisi Jakub Knapik ile yapılan röportaj kapsamında Cyberpunk 2077 Ray Tracing: Overdrive Mode makalemizi ziyaret edebilir yahut röportaj görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Işın İzleme ve DLSS’in Serüveni

2018’de NVIDIA, birinci jenerasyon GeForce RTX grafik kartlarının piyasaya sürülmesiyle bir oyun ihtilali başlattı. Birinci oyunların piyasaya sürülmesinden bu yana, gerçekçi olmayan aydınlatmalar ve gölgeleri, yansımaları ve başka eşyaları canlandırmak için çeşitli hileler kullanılıyordu. GeForce RTX, gerçek vakitli ışın izlemeyle birlikte geliştiricilerin yansımaları ve aydınlatmayı gerçekçi bir biçimde işlemesine imkan tanındı. Bu sayede oyunlar çok daha sürükleyici ve eğlenceli hale geldi. Ve geliştirilen DLSS 1.0 ile NVIDIA, oyuncuların kare suratlarını yükseltmesi için ezber bozan bir yeni yol keşfetti.

2018 yılında sadece 4 adet RTX takviyeli oyun bulunuyordu ve GeForce RTX oyuncularının %37’si ışın izlemeyi; %26’sı da DLSS 1.0’ı etkinleştirmişti.

Bundan beş yıl sonra NVIDIA, GeForce RTX 40 Serisi grafik kartlarının piyasaya sürülmesiyle 3. jenerasyon RTX’ini tanıttı. Artık, DLSS 3, 30 oyunda yapay zeka ile hızlandırılmış Frame Generation’la performansı artırıyor. DLSS 2, 280’den fazla oyun ve uygulamada kare suratlarını, birçok vakit lokal çözünürlüklü TAA işlemeden daha âlâ olmasa da neredeyse tıpkı derecede yüksek imaj kalitesiyle sunuyor. NVIDIA Reflex, 70’in üzerinde oyunda daha keyifli bir tecrübe için sistem gecikmesini azaltıyor.

Shader Execution Reordering (SER), Opacity Micromaps (OMM), NVIDIA RTX Direct Illumination (RTXDI), ve RTX Küresel Illumination (RTXGI) üzere yeni teknolojiler, geliştiricilerin yüksek kare suratları ve çok daha az uğraşla inanılmaz efektler oluşturmasını mümkün kılıyor.

Oyuncular ortasında, RTX’in kaydettiği büyük ilerlemeler güzel biliniyor ve en şimdiki entegrasyonlar, RTX sahiplerinin çoğunluğu tarafından kullanılıyor. Milyonlarca GeForce RTX masaüstü GPU sahibinden 40 Serisi oyuncuların %83’ü ışın izlemeyle yüksek performans elde ediyor. 40 Serisi oyuncuların %79’u RTX özellikli oyunlarda DLSS ile performansını katlıyor.

Işın izleme ve DLSS’in popülaritesi artması ve süratle benimsenmesiyle, oyuncuların %28’i tarafından kullanılan 4K ve GeForce RTX 40 Serisi masaüstü bilgisayar GPU sahiplerinin %62’si tarafından kullanılan 144 Hz+ yüksek süratli oyun monitörleri üzere başka gelişmeleri ve teknolojileri geride bıraktı.

DLSSte Daima Daha Fazlası Var!

  • Everspace 2, DLSS 2 dayanağıyla erken erişime açıldı (şuan erişime açık)
  • High on Life DLSS 2 yükseltmesi aldı (şuan erişime açık)
  • LEAP DLSS 2 dayanağıyla erken erişime açıldı (şuan erişime açık)
  • Like a Dragon: Ishin! DLSS 2 yükseltmesi aldı (şuan erişime açık)

280’in üzerinde DLSS dayanaklı oyun ve uygulama ile NVIDIA DLSS’in süratli bir biçimde benimsendiği inkar edilemez. DLSS 3 şu anda piyasaya sürülen 30 oyunda daha süratli performans sağlıyor; bu, DLSS 2’nin piyasaya sürüldüğü birinci 6 aydaki bilgileriyle karşılaştırınca DLSS 3 için 7 kat daha süratli bir benimsendiğini gösteriyor.

Cyberpunk 2077 Ray Tracing: Overdrive Modu Bugün Geliyor

Bir yorum yazın

Yorumlar